جمهوری اسلامی ایران
اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل
   
  • اجتماع بزرگ جوانان و ورزشکاران عاشورایی در ایلام برگزار کردند

   معاونت فرهنگی و امور جوانان با همکاری سازمان مردم نهاد عطر ژیان :

   اجتماع بزرگ جوانان و ورزشکاران عاشورایی در ایلام برگزار کردند

    اجتماع بزرگ جوانان و ورزشکاران عاشورایی در ایلام برگزار کردند

   مراسم معنوی با مداحی اسلام میرزایی مداح اهل بیت و عادل جام خانه از کارکنان اداره کل ورزش و جوانان استان ایلام و از مداحان مطرح استان حال و هوایی ویژه ای داشت.

   به گزارش پایگاه خبری اداره کل ورزش و جوانان استان ایلام ؛ ماه محرم شروع جنبش و جوش جدید در میان جوانان و مردمی است که لحظه به لحظه در انتظار ماه عزای اباعبدالله بودند، ماه محرم که فرا می‌رسد جوانان و ورزشکاران پایتخت خادمین سیدالشهدا(ع) ایران زمین همچون دیگر شهر‌های ایران اسلامی با آئین‌های فرهنگی و تاریخی خود برای سرور و سالار شهیدان عزاداری می کنند.

   سابقه سوگواری و برپایی عزاداری برای امام حسین (ع) به نخستین روز‌های بعد از عاشورا، در محرم سال ۶۱ هجری می‌رسد. نخستین مراسم سوگواری را حضرت زینب (س) خواهر وی در مسجد کوفه برایش برگزار کرد. قبل از آن نیز در کنار اجساد کشته شدگان در کربلا برگزار شد.برگزاری مراسم و آئین‏‌ها در هر جامعه به ویژگی‏‌های فرهنگی، اجتماعی، تاریخی، جغرافیایی و اعتقادی جامعه بستگی دارد. کمتر مراسمی را می‏‌توان یافت که در دو جامعه یکسان برگزار شود هر چند که می‏‌توانند ریشه‏‌های مشترکی داشته باشند.باید گفت، همانند سایر نقاط کشور استان ایلام نیز از دیر باز آئین‌های ویژه و خاصی در ماه محرم داشته که برخی از این آئین‌ها در کشور زبانزد خاص و عام است.مردم استان ایلام در ایام محرم، در روز‌های تاسوعا و عاشورا، سومین روز شهادت حضرت امام حسین (ع) و روز اربعین با تشکیل دسته‌های عزاداری مرثیه‌های مداحان را تکرار می کنند .در هیات‌های عزاداری نیز به طور عام، از وسایلی، چون علم، پرچم، خیمه گاه، بیرق و گهواره علی اصغر (ع) به عنوان نماد عزا و سوگواری استفاده می‌شود. مراسم شبیه خوانی و تعزیه نیز در روز‌های عاشورا و سوم در هر محله و هیات به نوعی اجرا می‌شود.مردم شهر‌های مختلف استان ایلام از چند روز قبل از فرا رسیدن ماه محرم شهر را سیاه پوش کرده و با برپایی موکب‌های عزای حسینی؛ خود را برای ادای احترام به شهدای دشت کربلا آماده می‌کنند و هر منطقه با آداب و رسوم خاصی به استقبال محرم رفته و با عزاداری برای شهدای دشت نینوا ارادت خود را به سالار شهیدان اعلام می‌کنند. مراسم سوگواری سرور و سالار شهیدان امام حسین(ع) با حضورکارکنان ، روسای هیاتهای ورزشی ، قهرمانان ، پیشکسوتان ، سازمانهای مردم نهاد در محل سالن شهدا شهر ایلام هر ساله برگزار می شود
   لازم بذکر است این مراسم معنوی امسال با مداحی اسلام میرزایی مداح اهل بیت و عادل جام خانه از کارکنان اداره کل ورزش و جوانان استان ایلام و از مداحان مطرح استان حال و هوایی ویژه ای داشت.

   اخبار مرتبط
ایلام - اداره کل ورزش و جوانان
مجموع بازدیدها : 2,174,449
تعداد بازدید امروز : 1,750
تعداد بازدید دیروز : 1,745
آخرین به روزرسانی : 1398/06/27
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.